اخیراً سایت هایی با سوءاستفاده از نام ” آسام” محصولات خود را به فروش می رسانند. به اطلاع میرساند تنها مرجع رسمی شرکت آسام کاران مبنا، وبسایت ASAMIRAN.COM با مدیریت برادران اکبرزاده می باشد. آسام هیچ مسئولیتی در قبال اجناس خریداری شده از مجموعه های متفرقه ندارد

شرکت آسام
  • صفحه اصلی
  • تماس با ما
  • درباره ما
  • فروشگاه
  • وبلاگ

حوزه کاری FCS

حوزه کاری FCS
5/5 - (1 امتیاز)

آشنایی با FCS

FCS مخفف Fieldbus Control System است و در برخی از موارد Fieldbus Control Station ، بیانگر سیستم کنترل فیلدباس است.این سیستم، مبتنی بر فیلد باس بوده و از امکانات برخی از شبکه های فیلد باس در سیستم های اتوماسیون صنعتی استفاده می کند.

در سیستم کنترل فیلدباس دو مقوله مهم در بحث کنترل وجود دارد.

الف) کنترل در فیلد

در سیستم کنترل فیلدباس به دلیل استفاده از شبکه هایی نظیر Foundation Fieldbus و سنسور های هوشمند، امکان پردازش در تجهیزات فیلد وجود دارد.

ب)کنترل در سطح کنترل

در سطح کنترل از کنترلر های مخصوص فیلد باس موسوم به FCS استفاده می شود. در این حالت طراح سیستم می تواند برخی یا همه بلاک های کنترلی را در این کنترلر قرار دهد در این صورت پردازش برنامه در سطح کنترل صورت می پذیرد به شکل زیر توجه فرمایید. در این سیستم، پردازش بلاک PID در کنترلر مرکزی انجام پذیرفته ولی اجرای بلاک های AI و AO در خود تجهیزات فیلد صورت می پذیرد.

حوزه کاری FCS

حوزه کاری FCS معطوف به Process Automation و کنترل لوپ های PID است. در این حالت یک سیستم FCS می تواند یک یا باچند لوپ مختلف را کنترل نماید. همانطور که اشاره شد، این کنترل می تواند در خود تجهیزات فیلد انجام شده و یا در کنترلرFCS و یا در کنترلر DCS صورت پذیرد.

ارتباطات در FCS

ارتباطات FCS به طور کلی به دو نوع ارتباط تقسیم می شود:

الف) HSE: به منظور ارتباط کنترلر FCS با سیستم مانیتورینگ/مهندسی

ب) H1 : به منظور ارتباط کنترلر FCS با تجهیزات فیلد

ساختار و نحوه پیاده سازی FCS

الف) پیاده سازی به صورت مستقل

در این روش می توان با استفاده از کنترلر فیلدباس، سیستم FCS را پیاده سازی نمود. برخی از سازندگان از قبیل شرکت Smar ، چنین کنترلر هایی را ارائه نموده اند. شکل زیر پیاده سازی سیستم کنترل فیلدباس به طور مستقل از DCS به کمک کنترلر فیلدباس شرکت Smar را نشان می دهد.

ب) پیاده سازی همراه با DCS

در این روش می توان سیستم FCS را در کنار سیستم DCS و به عنوان بخشی از آن به کار گرفت. در این حالت می توان بخش فیلدباس را به کارت های H1 روی DCS متصل نمود و یا با استفاده از مبدل، آنرا به یک شبکه دیگر (مثلا Profibus) متصل نمود. شکل زیر پیاده سازی سیستم فیلد باس در این روش به همراه DCS Delta V را نشان می دهد. لازم به ذکر است که اکثر DCS های معروف دنیا از قبیل DELTA V ، Yokogawa و ABB از این روش استفاده کرده و سیستم DCS و FCS را در کنار هم استفاده می کنند.

تلگرام
واتس آپ
فیس بوک
توئیتر
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-36617205