معرفی انواع درایوهای زیمنس

1. درایوهای قدیمی و منسوخ شده :

درایوهای سری SIMODRIVE ( 6SN11)

این درایوها برای راه اندازی سرو موتورها به کاربرده میشد و بیشتر در دستگاه های cnc که چند محور دارند به کار برده میشود . ورودی درایوها dc بوده و ماژول  تغذیه dc در کنار درایوها قرار میگیرند . برای کارهای با دقت پوزیشن بالا از این درایوها استفاده میشود . این درایوها فقط سرو موتورها را راه اندازی میکنند  و در مد موشن کنترل کار میکنند و بیشتر فیدبک رزولور را میپذیرند . این درایوها منسوخ شده اند و به جای آنهای درایوهای V90 و S120 سری سینامیکس جایگزین شدند . اما همچنان در خیلی از جاها و دستگاههای Cnc این درایو ها رو مشاهده میکنیم .

 33bn siemens simodrive 6sn11

 

درایوهای simovert و master drive

سری MC و سری VC

این درایوها در دو پکیج ساخته شده اند .

پکیج معمولی با کارت کنترلی جداشونده و پکیج کامپکت پلاس که کارت کنترلی جداشونده نیست و در برخی مدلها جداشونده می باشد .

پکیج معمولی  VCبا کارت کنترلی جداشونده با نام  CU1,CUVC, CU2 که در برای راه اندازی  موتورهای آسنکرون ساخته شده بودند و موتورها را در مد کنترلی V/F و

VECTOR ENCODERLESS

و

SPEED CONTROL VECTOR WITH ENCODER

و

TORQUE CONTROL

 میتوانند کنترل کنند .

نکته: این درایوها با نام VC مخفف VECTOR CONTROL شناخته میشوند ولی قابلیت راه اندازی سرو موتور را ندارند .

پکیج کامپکت پلاس نیز همانند بالا مدهای کنترلی بالا را دارد .

برخی از این درایوها هم قابلیت ورودی AC و هم قابلیت ورودی DC  را دارند . و برخی فقط قابلیت ورودی DC دارند . وباید ماژول تغذیه DC جدا کنار این درایوها قرار داده شود . این نوع درایوها در توان های پایین و بالا تولید شده اند و تولید آنها حدود ۲۰ سالی هست متوقف شده است و جایگزین آنها درایوهای سریG 120 و G130 و G150 می باشند .

پکیج معمولی سری MC , با کارت کنترلی جداشونده  CU3 ,  CUMC  قابلت کنترل هم موتورهای آسنکرون را دارند و هم موتورهای سرو برای کنترل موتورهای آسنکرون ۲ مد کنترلی ذیل را دارند :

V/F  ( OPEN LOOP)

VECTOR WITH ENCODER ( CLOSE LOOP )

مد کنترلی وکتور بدون انکودر را نمیتوانند کنترل کنند .

و اما برای سرو موتورها مد کنترلی MOTION CONTROL را دارند که قابلیت کنترل  با فیدبک رزولور و یا  انکودر مخصوص سینوسی ERN 1387 یا EQN1325 را دارند .

پکیج کامپکت پلاس نیز همین موارد را دارا می باشد .

این درایو ها در توان پایین و متوسط تولید شده اند .

نکته حائز اهمیت در این نوع درایوها این هست در پکیج معمولی سری SIMOVERT  این هست که میتوان کارت کنترلی CUVC و CUMC را روی هر درایوی تعویض و جا به جا کنیم و فقط توان درایو را در کارت کنترلی جابه جا کنیم و اینکه میتوان با تعویض کارت کنترلی یک درایو VC یعنی کارت CUVC ، با یک کارت کنترلی CUMC درایو تبدیل به MC میشود . این به این منظور هست که بخش پاور درایوها یکی هست و فقط با تعویض کارت کنترلی مد درایو عوض میشود . این مسئله در توان های پایین و توان متوسط قابل اجرا می باشد . برای کنترل درایوها شبکه های پروفیباس ، can و مدباس  تحت پروتکل uss را پشتیبانی میکنند.

 

درایو های SIMOREG :

gdsv siemens simoreg dc master 6ra70 converter drives

این درایوها مخصوص راه اندازی موتورهای DC می باشند . چندین نسل از ان تولید شده و هر نسلی پیشرفته تر از سری قبل شده است . نسل آخر کارت کنترلی دیجیتال قابلیت پروگرام را دارا بوده و قابلیت کنترل فیدبک با انکودر افزایشی یا تاکو را دارا می باشد . کارت کنترلی سری آخر دیجیتال CUD1 می باشد .

این درایوها نیز منسوخ شده اما در ایران در بسیاری از صنعت ها همانند  نیروگاه ها برای سیگنال تحریک ژنراتورها و نیز صنایع لاستیک سازی و میکسرهای بزرگ همچنان استفاده میشود . جایگزیم این درایوها ، درایوهای SINAMICS DCM که مخصوص راه اندازی موتورهای DC هست آمده است .

 

درایوهای MICROMASTER :

81e micro 400

این نوع درایوها در چند سری تولید شده است . آخرین ورژن آنها سری 400 می باشد که اکثرا با آن آشنا هستید . از سری 400 سه نوع بیشتر در صنعت استفاده شده است و یا همچنان استفاده میشود :

سری micromaster 420 :

این نوع درایوها فقط قابلیت کنترل در مد v/f را دارند . فقط یک آنالوگ ورودی و خروجی دارند ‌. قابلیت اضافه کردن کارت انکودر دارد اما مد همان V/F می باشد . به صورت PID هم میتوان یک سیگنال را کنترل کند مثلا سنسور فشار یک سیال را به آنالوگ ورودی دهیم و ست پوینت را ثابت از روی کی پد تعریف کنیم و درایو یک پمپ را کنترل کند .

بیشترین استفاده این سری در پمپ ها ، فن ها و کانوایرهای ساده و سبک و برخی کارها که گشتاور راه اندازی بالا ندارند میتوان از این سری استفاده کرد . جایگزین این درایوها اکنون درایوهای V20 زیمنس می باشد .

شبکه کنترلی پروفیباس ، CAN و مدباس تحت پروتکل USS را دارند .

 

سری micromaster 430 :

همه ویژگی های سری 420 را دارد با این تفاوت که دو آنالوگ ورودی و خروجی دارد و دیجیتال ورودی و خروجی بیشتری دارد .و فقط مد v/f را دارد .

سری micromaster 440:

این درایو دو آنالوگ ورودی و خروجی دارد . مد کنترلی v/f و vector encodoer less و vector with encoder را پشتیبانی میکند .برای کارهای که برای گشتاور راه راندازی بالا احتیاج دارد مناسب است . قابلیت کنترل تنشن را نیز دارد چون میتواند با آنالوگ ورودی دوم رفرنس گشتاور را نیز به درایو دهیم و بسیار مناسب برای صنعت چاپ و بسته بندی و ریسندگی و بافندگی و صنعت کابل سازی و صنایعی که برای کنترل کشش استفاده میشود را دارد . فقط موتورهای آسنکرون را راه اندازی میکند .

شبکه های پروفیباس ،can و مدباس تحت پروتکل uss را پشتیبانی می کند . این درایوها هم منسوخ شده است اما همچنان در صنعت ایران استفاده میشود .

جایگزین این درایوها سری g120 در درایوهای سری سینامیکس می باشد .

 

درایوهای نسل جدید زیمنس سینامیکس  SINAMICS

 joum siemens sinamics g120 drive

درایوهای سری V

1. درایو مدل V20 سینامیکس :

%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88 V20%20%D8%B2%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%B3

%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88 %D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B3%20V20

این درایو فقط مد v/f را پشتیبانی میکند و میتوان pid سنسور انالوگ مثلا فشار سیال را انجام داد . نرم افزاری پشتیبانی نمیکند و پارامترها را میتوان از طریق کی پد یا ماژول wifi از طریق web server تغییر داد .

شبکه مدباس استاندارد و شبکه rs485 تحت پروتکل uss را پشتیبانی میکند .

استفاده این درایوها در راه اندازی پمپ ها ، فن ها و کانوایرهای ساده و کارهای سبکی که گشتاور راه اندازی بالا نمیخواهند می باشد

2.درایو مدل  V90 سینامیکس :

%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88 v90 %D8%B2%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%B3

این درایو تنها سرو موتور را راه اندازی میکند و سرو موتور مخصوص خودش را راه اندازی میکند . در توان های کوچک تولید شده است . میتوان از طریق شبکه پروفینت و یا از طریق پالس و یا از طریق پروتکل uss به سرو  درایو فرمان دهیم . در دستگاه های cnc و دستگاه هایی که کنترل پوزیشن دقیق میخواهند از این درایو استفاده میکنند ‌.

با نرم افزار v-assistant قابل پروگرام می باشد .

درایوهای سری G سینامیکس :

این درایوها برای راه اندازی موتورهای اسنکرون می باشد . مدلهای G110G120 برای توان پایین و متوسط مدلهای G130 و G150 برای توان های بالا و موتورهای HIGH VOLTAGE  به کاربرده میشوند .

درایو G110 زیمنس

%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88 G110

 %D8%B2%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%B3 G110

رایو G120 زیمنس

مدهای V/F و مد VECTOR ENCODER LESS را همه سریها کنترل میکنند و مد وکتور با انکودر را در برخی مدلها قرار داده شده است .

در برخی مدلها کارت کنترلی جداشونده است و میتوان کارت کنترلی را روی هر پاور با هر توانی قرار داد اما در برخی مدلها کارت کنترلی کامپکت و غیر قابل تفکیک از پاور درایو می باشد .

شبکه های PROFINET , PROFIBUS , CAN و مدباس تحت پروتکل USS را پشتیبانی میکند .

در کارهایی که گشتاور راه اندازی بالا میخواهد مثل جرثقیل ها ، میکسرها ، اکسترودرها ، کانورهای سنگین ، صنایع چاپ و بسته بندی ، کارتن سازی ، مقوا سازی ، کابل سازی برای کنترل تنشن و  بخش فرستنده و جمع کننده رول و … استفاده میشود .

 

درایوهای سری S سینامیکس :

در این سری درایوها هم موتور آسنکرون و هم موتور سرو کنترل میشود .

همه مدهای v/f و وکتور با انکودر و بدون انکودر را برای موتورهای آسنکرون  و هم موشن کنترل را برای سرو میتواند کنترل کند .

کنترلر مدلهای S110 فقط قابلیت  کنترل یک درایو را دارد . اما در مدل S120 کنترلر CU320 قابلیت کنترل چندین درایو را با هم دارد .

در این سری یک شبکه داخلی به نام DRIVE-CLIQ بین ادوات درایو پاور و کنترلر و انکودر و ماژولهای اکسترنال ارتباط برقرار میکند .  این سری هم با کنترلر سری D400 میتواند کنترل شود و قابلیت پروگرام PLC دارد و هم با کنترلر SINUMERIK سری 840D برای کنترلرهای CNC میتواند کنترل شود .

در کارهای پوزیشن کنترل حتی با موتور اسنکرون از این سری استفاده میشود . در صنایع چاپ و بسته بندی ، کارتن سازی ، مقوا سازی ، هط تولیدهای با سرعت بالا با قابلیت پوزیشن کنترل مثل تولید نوشابه و کنسرو و صنایع مواد غذایی از سری S120 استفاده میکنند .

 • ودرایوهای S120 هم ورودی AC و در برخی فقط   ورودی DC میگیرند .
 • سری  S150 بر ای توان های بالا و HIGH VOLTAGE ها استفاده میشود .
 • شبکه های پروفینت ، پروفیباس ، CAN و مدباس تحت پروتکل USS را کنترل میکنند .

 

درایوهای سری Gو S سینامیکس با نرم افزارهای

STARTER,  SIMOTION SCOUT و

TIA PORTAL ( DRIVE)

قابل پروگرام  و تنظیم پارامترها می باشند .

تلگرام
واتس آپ
فیس بوک
توئیتر
پینترست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-36617205

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه